content_copy
Gebelikte Kromozom anormallikleri

Sıradaki içerik:

Gebelikte Kromozom anormallikleri

e
sv

Gebelik Testi Yanlış Pozitif Sonuç Verir Mi?

47 okunma — 30 Haziran 2022 11:18

Gebelik testi yanlış pozitif sonuç verme ihtimali olan bir testtir. Evde idrar yoluyla bakılan gebelik testinde esas alınan etken, hCG hormonudur. Bu hormonun salgılanması ile gebe olunduğuna dair bir sonuç çıkar. Bu sonuç, bazı durumlarda pozitif olsa da gebelik durumu yoktur. Gebelik testi yanlış pozitif sonuç verme ihtimali, gebelik tedavisi görenlerde daha yüksektir.

Hangi Durumlarda Gebelik Testi Yanlış Çıkar?

Gebelik testleri, idrar ve kan yoluyla yapılan iki farklı testtir. İdrar yoluyla yapılan testler, evde uygulanır ve yanılma payı daha yüksektir. Kan tahlili ile bakılan gebelik durumu ise daha doğru sonuçlar verir. Eğer evde gebelik testi uygulayacaksanız, yanlış olma ihtimalini bilmeli ve bilinçli bir şekilde yapmalısınız.

Yanlış pozitif gebelik testi, doğru sürede yapılmayan testlerde görülen bir durumdur. Gebelik testi yaparken, adet düzeninizi dikkate almalısınız. Adet gecikmesi sorununuz varsa, adet süresi üzerinden ortalama 2 hafta geçtikten sonra daha doğru sonuçlar alabilirsiniz. Eğer düzenli adet görüyorsanız ve geciktiyse, 1 hafta sonrasında test yapabilirsiniz.

Gebelik testi yanlış pozitif sonuç çıkmasına neden olan bir diğer etken ise gebe kalmak için tedavi görülmesidir. Tedavi aşamalarında kullanılan ilaçlar, hCG hormonu salgılanmasına neden olur. Test pozitif çıkar ancak hamilelik durumu yoktur.

Erken Gebelik Testleri Yanılabilir Mi?

Evde yapacağınız gebelik testi kesin sonuç veren bir test değildir. Doğruluk payı %99 olarak açıklanmıştır. Testi çok erken yapılması, çok bekledikten sonra sonuca bakılması yanlış sonuç alınmasına neden olur. Evde yapılan gebelik testi, adet düzensizliği sorunu olan birçok kadında kesin sonuç vermez. Hamileliğin başında, HCG hormonu henüz salgılanmamış olabilir ve çizgiler silik görünür.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Erken gebelik testi, şüpheli cinsel ilişkiden 1 hafta sonrasında yapılabilir. Adet gecikmesi üzerinden 1 hafta geçtikten sonra da yapılması mümkündür. Adet düzensizliği olmayan, gebelik tedavisi görmeyen kadınlarda, testlerin yanılma payı son derece düşüktür. Gebelik testi yanlış pozitif sonuç, genellikle düzenli adet görmeyen kadınların karşılaştığı bir durumdur.

Benzer İçerikler
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli