content_copy
Bebeklerde Difteri- Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Sıradaki içerik:

Bebeklerde Difteri- Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

e
sv

Son Adet Tarihine Göre Bebek Kaç Haftalık?

59 okunma — 30 Haziran 2022 19:40

Son adet tarihine göre bebek gelişimi hesaplanabilir ve kaç haftalık olduğunu öğrenebilirsiniz. Bebeklerin gelişimleri, 6 haftadan sonra ultrasonda görünür. Bu nedenle anne adayları, ultrasona girmeden kaç haftalık gebe olduğunu merak etmektedir. Son adet tarihine göre bebek gelişimini öğrenmeniz mümkündür. Son adet gününden, bugünü çıkardığınızda kalan süre, gebelik süresidir.

Bebeğimin Kaç Haftalık Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

Bebeğinizin kaç haftalık olduğunu merak ediyorsanız, gebelik cetveli üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Gebelik cetvelleri, son adet gününe göre hesaplama yapmanızı sağlayan cetvellerdir. Esas alacağınız tarih, son adet haftasının son günü olmalıdır. Bu hesaplamaya göre bebeğin ortalama kaç haftalık olduğunu öğrenebilirsiniz.

Adet düzensizliği olan kadınlarda bebeğin kaç haftalık olduğunu tutturmak zor bir ihtimaldir. Ancak düzenli adet görüyorsanız, aradaki fark 1 haftadan fazla olmayacaktır. 6 haftayı doldurduğunuzda, bebeğin gelişimini öğrenmek için ultrasona girebilirsiniz.

Adet Bitiminde Gebe Kalınır Mı?

Adet görüldüğü süre içerisinde gebe kalınmayacağı düşünülür ancak imkansız değildir. Son adet tarihine göre bebek gelişimi takip edilebilir ve kadınların adet haftasında gebe kalma ihtimali göz önünde bulundurulur. Kadınlarda adet döneminde veya bitiminde gebe kalma ihtimali vardır.

Adet bitiminde gebelik olması halinde kaç haftalık gebe olduğunuzu hesaplamanız daha kolaydır. Son adet günü esas alındığı için haftasını tam olarak öğrenebilirsiniz. Gebelik haftalarına göre 4-5 haftalık hamilelikler 1 aylık olarak kabul edilir.

Hangi Gün Hamile Kaldığımı Nasıl Anlarım?

Hangi gün hamile kalınır konusunda kesin sonuçlara ulaşmak zordur. Kadınların tam olarak ne zaman gebe kaldığı anlaşılmaz. Hesaplamalar, adet günlerine göre yapılır. Hamilelik belirtileri görmeye başladığınızda, son adet gününüzü dikkate alarak kaç haftalık hamile olduğunuzu anlamanız mümkündür.

Hamileliğin ilk haftalarında idrar renginde değişme, vajinal akıntı gibi belirtiler ortaya çıkar. Mide bulantıları ve baş dönmeleri genellikle 2 haftadan sonra görülen belirtilerdir. Adet belirtileri de haftalara göre değişiklik gösterdiği için kaç haftalık olduğunu tahmin etmeniz kolaydır. Son adet tarihine göre bebek gelişimini, gebelik cetvellerini kontrol ederek öğrenebilir, 6 haftadan sonra kesin sonuçlar alabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli