content_copy
Gebelik Belirtileri ?

Sıradaki içerik:

Gebelik Belirtileri ?

e
sv

Preeklampsi nedir ? Nasıl Önlem Alınır ?

278 okunma — 23 Ekim 2020 21:36

Preeklampsi, Hamileliğin belki de en önemli sıkıntılarından biri elinizde ya da ayaklarınızda oluşan şişliklerdir. Sizi her anlamda rahatsız edebilecek bu şişlikler, bebeğin doğumuyla birlikte elbette azalacaktır. Ancak siz yine de vücudunuzda rahatsız edici her türlü değişimi ciddiye alın. Çünkü bu tür belirtiler hamilelikte önemli bir rahatsızlık olan “Preeklampsi”nin habercisi olabilir.

Hamilelik öyle bir yoldur ki, her köşe başında farklı ayrımlarla karşılaşırsınız. Her yaya çizgisine bastığınızda bir çizgi daha çıkar karşınıza… Ama en sonunda güvenle ve mutlulukla geçersiniz yolun karşısına… Bu özel dönemde bedensel ve ruhsal birçok değişiklik yaşarsınız. Elbette tüm bu değişimler, doğum sonrası hafifleyecek ve bir süre sonra kaybolacaktır. Tam da bu noktada önemli olan; hem siz hem de bebeğinizin sağlığı için vücudunuzda sizi rahatsız eden her farklılığı mutlaka doktorunuza danışmanızdır. Hamilelikte yaşayabileceğiniz bu farklılıklardan biri de vücudunuzda, el-ayak bilekleri veya yüzünüzde oluşan şişliklerdir. Ancak unutmayın, size önemsiz gibi görünen bu durum, hamilelik zehirlenmesi olarak da bilinen “Preeklampsi”nin belirtisi olabilir, işte Preeklampsi hakkında merak ettiğiniz her şey…

Preeklampsi nedir?

Preeklampsi, hamilelik döneminde,yüksek kan basıncı, tansiyonun 140/90 mm hg üzeri olması, idrarda 3000 mg ve 24 saati aşan süreyle protein görülmesi, bacak, ayak, ardından el, yüz ve göz kapaklarında sıvı birikmesine bağlı şişme görülmesidir.

Preeklampsi Anne ve bebek üzerindeki etkileri

Preeklampsi, hamileliklerin yüzde 2-10′nunda görülen bir tablodur. Preeklampsi, bebeğe giden kan miktarını azaltarak, anne rahminde büyüme-gelişme geriliğine yol açabildiği gibi uzun süre devam eden ve şiddetli Preeklampsi grubuna giren olgularda, ne yazık ki bebek ölümlerine yol açabilir. Bu tablo, “konvulsuyon” diye adlandırılan istemsiz kasılmalar ve şuur kaybıyla birlikte koma dönemine geçerse, “Ek-lampsi” adını alır. Bu durumda yalnız bebeği değil annenin de hayatı tehlikeye girer. Gerek Preeklampsi’de gerekse Eklampsi’de tansiyon yükselmesinin bir erişkinde yol açabileceği kanama atakları; özellikle beyin kanaması, plasentanın erken ayrılması (ablatio), kalp-damar rahatsızlıkları, kalp-akciğer, ka-raciğer-böbrek yetmezliği ve bunların geri döndürülemediği durumlarda; ölüme yol açabilir.

Preeklampsi etkileri ne kadar sürer?

Hamilelik tamamlanıp doğum gerçekleştirildikten 3-5 gün sonra durum tamamen normale döner. Buna rağmen anne adayı, ileriye yönelik olarak, kalıcı hipertansiyon ve böbrek yetmezliği yönünden araştırılmalıdır. Böylece daha sonraki yaşamı ve hamilelikleri güvence altına alınmalıdır.

Preeklampsi Kimlerde görülebilir?

Genellikle genç kadınlarda ve ilk hamilelikte görülmekle birlikte geç yaşta ilk kez anne olanlarda, molla (üzüm hamileliğinde) hamileliklerinde, çoğul hamileliklerde, daha önce kronik hipertansiyonu olanlarda görülebilir.

Preeklampsi Belirtileri nelerdir?

Anne adaylarında baş ağrısı, görme bulanıklığı, halsizlik, ayak ve ellerdeki şişmelere ek olarak sabah uyandıklarında yüz ve göz kapaklarında şişme olduğu fark edilebilir. Bunları yaşayan anne adaylarının tansiyon ölçümlerinde; kan basıncının 140/90 mm hg üzerinde olması, beraberinde idrarda protein kaybının görülmesi Preeklampsi belirtileri arasındadır.

Preeklampsi Ne zaman ortaya çıkar?

Preeklampsi, 20. hamilelik haftasından sonra görülür. Ama hamilelik öncesi tansiyon yüksekliği olan anne adaylarında, molla ve çoğul hamileliklerde 20. haftadan önce de görülebilir.

Preeklampsi Nasıl teşhis edilir, önlem alınabilir mi?

Tanı koymak için hipertansiyon ve beraberinde ödem ya da idrarda protein kaybı gibi belirtilerden en az bir tanesinin bulunması yeterlidir. Doktorlar tanı ile birlikte hastayı Preeklampsi hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirmelidir. Tuzsuz diyet verilmeli, ödemin çözülüp idrarda protein kaybının durdurulduğu ve kan basıncının normale döndüğü zamana kadar, anne adayı düzenli ve sık olarak takip edilmelidir. Gerektiğinde anne adayı, sakinleştirici ve kan basıncını düzenleyici ilaçlarla tedavi edilmelidir. Ayrıca günde 80-120 mg aspirin almak (hamileliğin 37. haftasına kadar) anneyi Preeklampsi’ye karşı koruyabilir.

Hastalıkla ilgili araştırmalar

Preeklampsi, görülme sıklığı ve taşıdığı hayati önem nedeniyle, üzerinde en çok araştırma yapılan konulardan biridir. Prostoglandin türevleri, damarlarda aşırı duyarlılık ve reninanjiyotensin mekanizmasındaki düzensizliğin Preeklampsi’ye yol açtığı bilinir.

Diğer hamileliklerde de tekrar etme riski yüksektir.

Düzenli kontrol yaşam kurtarır!

Hamilelikte düzenli kontrol hayat kurtaran bir unsurdur. Anne adaylarının tüm hamilelik boyunca, düzenli bir doğum uzmanı kontrolünde bulunması, tuzsuz, protein ve vitamin yönünden zengin diyet alması önemlidir. Tansiyon yükseklikleri fark edildiğinde anne adayının, düzenli tansiyon kontrolü, günde 80-120 mg aspirin, gereğinde sakinleştirici ve damar basıncını düzenleyici ilaçlar alması yaşam kurtarıcıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli