Hamilelikte Bulantı Kusma

Bulantı ve kusma gebeliğin erken döneminde görülen ( Birinci Trimestır – birinci ilk üç ay ) belirtilerdir. Bu belirtiler son menstrual perioddan (adet döneminden) sonra herhangi bir zamanda ortaya çıkmakta ve genellikle de 6-12 hafta sonra kendiliğinden sona ermektedir. Kadınların 1/2′sinde bulantı, 1/3′ünde kusma görülür. Bazı kadınlar, sadece belirli yiyeceklere karşı tiksinme duyusu yaşarlarken bazıları ise, sürekli bulantı hissi duyarlar. Bulantı genellikle sabahları en yoğundur ancak günün diğer saatlerinde de görülebilir.
Gebelikte ortaya çıkan bulantı ve kusmanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalar, hormonal, metabolik, toksik, nörolojik ve psikosomatik faktörlerin, bulantı ve kusmanın ortaya çıkmasında etken olduğunu göstermektedir. Bunlar; HCG düzeyinde yükselme, CHO metabolizmasında değişiklik, annenin gebeliğe ve gebeliğin getireceği durumlara gösterdiği psikolojik tepki, yorgunluk ve gastro intestinal sistemde peristaltik hareketlerin yavaşlamasıdır.

Öneriler:

Bulantı ve kusmanın tedavisi, her zaman başarılı olamamaktadır. Ancak semptomlar azaltılabilir. Uzmanlar, bulantı ve kusma oluştuğunda, gebe kadına yardımcı olacak önerilerde bulunabilir. Bunlar; rahatsız edici kokulardan yada etkileyen diğer faktörlerden kaçınmak, sabahları kalkmadan önce, küçük bir dilim ekmek yada tuzlu kraker yemek, katı ve sulu yiyecekleri aynı anda almaktan kaçınmak, az az ve sık sık beslenmek, yağlı ve aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınmak, hipotansif durumdan ortaya çıkabilecek bulantıyı önlemek için yataktan yavaş kalkmak ve gün içerisinde ani pozisyon değişikliklerinden kaçınmak, kusma duygusunu uyarabileceği için yemekten hemen sonra dişleri fırçalamamak, karbonatlı içecekler içmektir.
Kadında günde bir defadan fazla kusma, ağız kuruluğu , idrar konsantrasyonunda azalma ve bunun gibi dehidratasyon belirtileri gözleniyorsa, sağlık kuruluşuna başvurması önerilir. Bu gibi vakalarda antiemetikler kullanılabilir. Bununla birlikte antiemetikler birinci trimestır süresince embriyo gelişimi üzerine teratojenik etkisinden dolayı mümkünse kullanımından kaçınılmalıdır.
Eğer bulantı ve kusma, 1. trimestrdan sonra da devam ederse, (14. haftaya kadar) “Hiperemezis Gravidarum” olarak adlandırılır. Bu durum bir gebelik sorunudur ve hastane bakımı gerekebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*