content_copy
Preeklampsi nedir ? Nasıl Önlem Alınır ?

Sıradaki içerik:

Preeklampsi nedir ? Nasıl Önlem Alınır ?

e
sv

Gebeliğin Neden Olduğu Hipertansiyon

333 okunma — 24 Eylül 2021 22:41

Gebeliğin neden olduğu hipertansiyon, sadece gebelikte, doğumu eyleminde ve doğumdan hemen sonra ortaya çıkan progresif bir hastalıktır. Eğer ciddi bir şekilde tedavi edilmezse, konvüzyon ve ölüme neden olabilir.
Preeklemsi: Hipertansiyona, ödem ve proteinürinin eklenmesi ile preeklemsi tablosu ortaya çıkar. Preeklemsili bir anne doğum eyleminde yakından izlenmelidir. Kan basıncı her 4 saatte bir, yükselmeye başlamışsa daha sık aralarla kontrol edilir. Tansiyon arteriyel hep aynı koldan ve aynı pozisyonda alınmalı ve doğru ölçüp, doğru kayıt edilmelidir. Aldığı-çıkardığı yakından izlenir. Proteinüria, dipstik kullanılarak kontrol edilir. Özellikle yüz, göz ve sakrumdaki ödeme dikkat edilerek, ödem değerlendirilir. Anne sol yana yatırılarak hem plasentaya hem de böbreklere giden kan akımının artması sağlanır. Başağrısı, reflekslerde artış ve görme belirtileri gibi merkezi sinir sistemi irritabilitesine ilişkin belirtilere dikkat edilir ve gelişmesi halinde derhal rapor edilir. Preeklemsi ile ilgili plasental kan akımındaki azalma FKH’yi etkiliyebileceği için, FKH yakından izlenir. Hemşire annenin anksiyetesinin azalmasına yardım eder ve durumu hakkında ihtiyacı olan bilgiyi anneye verir.

Ciddi Preeklemsi/Eklemsi: Preeklemsi belirtileri doğum eyleminde ciddileşebilir. Bu durumda tansiyon, ödem ve proteinüri daha sık aralarla kontrol edilmelidir. İdrar miktarının düzenli takibi için foley katater uygulanır. Merkezi sinir sistemi stimulasyoniarını azaltmak için anne sakin bir odada yatak istirahatine alınır. Fetusun ve annenin takibi mümkünse elektronik monitör ile yapılır.

Ciddi preeklemsinin gelişmesi, konvüzyonlar ile karakterize olan eklemsi tablosuna yolaçar. Eklemsi maternal ve fetal morbidite ve mortalite hızlarını etkileyen acil bir tablodur. Yumuşak bir abeslank ve airvvay ile birlikte acil kullanılacak malzeme ve ilaçlar hasta odasında hazır bulundurulur. Hemşire anneyi sakin tutmalı, işlemleri açıklamalı ve sürekli desteklemelidir.
Kan basıncının stabilize edilmesi, konvüzyonların önlenmesi ve doğumun mümkün olduğu kadar çabuk gerçekleştirilmesi ile hastalık tablosu kontrol edilebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli