content_copy
Hamilelikte Göbekteki Tüyler Nasıl Alınır?

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Göbekteki Tüyler Nasıl Alınır?

e
sv

Persentil Tablosu Hesaplama

70 okunma — 07 Temmuz 2022 22:06
persentil tablosu nedir

Persentil tablosu, Anne babalar için en önemli konularından birisi de bebek ve çocuk gelişiminin izlenmesidir. Ebeveynler çocuklarının gelişimini dikkatli bir şekilde gözetim altına almalıdırlar ki sonradan çıkabilme ihtimali olan sorunlara erken müdahale edilebilsin. “Persentil tablosu nedir“ sorusunu düşünmeye başladığınız hisseder gibiyim. Bakalım persentil tablosu neymiş.

Persentil (büyüme eğrisi), bebeğin gelişiminin normal bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini değerlendirirken kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile bebeğin zaman içerisindeki boy ve kilo değişimine bakarak, gelişiminin orantılı ve olumlu bir yönde ilerleyip ilerlemediğini değerlendirme imkanına sahip olabilmekteler. Persentil tablosu (büyüme eğrisi), kız ve erkeklerde farklı bir şekilde değerlendirilir. Bu konuda önemli nokta bebeğinizin aynı persentil çizgisi üzerinde ilerlemekte olmasıdır. Bu süreçte eğer bebeğinizin boy ve kilo arışında zamanla büyük bir ölçüde farklılık (persentilin birden değişmesi gibi) hissederseniz kesinlikle çocuk doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Persentil Tablosu Nasıl Çıkarılır?

Persentil tablosu ile çocuklar için belirlenen ortalama, ideal boy ve kilo değerlerini öğrenebilir, çocuğunuzun değerleri ile karşılaştırabilir ve sonrasında yeni değerleri ile karşılaştırabilmek için sonuçları sorgulayabilirsiniz. Persentil tablosu nasıl çıkarılır bahsedelim. Persentel tablosu çıkarmak için öncelikle çocuğunuzun boy, kilo ve baş ölçülerini dikkatli ve en doğru şekilde ölçmeniz gerekiyor. Son derece gerçek sonuçlarınız ile internetteki persentil hesaplama formundan istenen bilgileri girerek ilgili dökümlere ulaşabilirsiniz. Persentil hesaplama formunda çocuğunuz hakkında doğru bir şekilde, çocuğun cinsiyeti, doğum tarihi, boy ve kilo bilgileri istenmektedir. Bu durumda çocuklarınız hakkında forma gireceğiniz bilgiler mutlaka doğru olması önem taşıyor. Çünkü en küçük bir yanlış bilgi girmeniz halinde doğru bir sonuç alamaz ve çocuğunuzun durumunu doğru tespit edemezsiniz. Bununla beraberde müdahalede geç kalma durumu söz konusu olabilmekte.

Persentil Tablosu Ne İşe Yarar?

Bebeğin büyüme ve gelişiminin değerlendirilmesinde persentil eğrileri kullanılmakta. Persentil eğrileri sayesinde bebeğin kendi yaşıtlarına göre hangi yüzdede yer aldığı saptanır, karşılaştırılır. Bebeğin boy, kilo ve baş  çevresi  gelişimindeki  bir  duraklama veya  aşırı  bir hızlanma  söz konusu olduğu durumda bazı  hastalıkların  erken  teşhisi,  tedavisi  ve  izleminde çok  önemli katkılar sağlayacaktır.

Persentil hesaplamada %3 ve %97 arasındaki değerler normal kabul edilir. %3 persentilin altı ve %97 persentilinin üstü ise anormal kabul edilir, bu durumda bebeğin incelenmesi gerektiğinin göstergesidir. Bebeğin belli zaman dilimi aralılarla belirlenen ölçülerinin art arda iki ölçüm sonucunda da iki persentil aşağı inmesi bebekte büyüme geriliği olduğunu gösterir.

Örneğin; 9 aylık erkek bebeğinizin boyu 45 persentilde çıkmış ise, o yaştaki erkek bebeklerin %45 inden uzun, %55 inden ise kısa olduğu anlamına geliyor.

Çocuk doktorlarınıza, çocuğunuzun gelişiminin gidişatını öğrenmek için başvuruyordunuz, artık kendiniz tabloya dökerek anormal durumlarda doktorlarınıza başvurabilirsiniz.

Persentil tablosu hesaplaması yapılırken: Bebeğinizin boy, kilo ve baş çevrelerinin doğru bir şekilde ölçülmesi önem taşıyor. Bu değerlerin doğru tespit edilmesi persentil tablosunun da sağlıklı yorumlanmasını sağlayacaktır.

Kız Çocukları İçin Persentil ağırlık Tablosu

0-3 yaş kız çocukları persentil tablo eğrisi
0-3 yaş kız çocukları persentil tablo eğrisi

Kız Çocuklar İçin Persentil Boy Tablosu

0-3 yaş kız çocuklarında boy uzunluğu persentil eğrileri
0-3 yaş kız çocuklarında boy uzunluğu persentil eğrileri

Erkek Çocukları İçin Persentil ağırlık uzunluğu Tablosu

0-3 yaş erkek çocuklarında vücut ağırlığı persentil eğrileri
0-3 yaş erkek çocuklarında vücut ağırlığı persentil eğrileri

Erkek Çocukları İçin Persentil boy ölçüm Tablosu

0-3 yaş erkek çocuklarında boy persentil eğrileri
0-3 yaş erkek çocuklarında boy persentil eğrileri

Boy ölçümünü, bu iş için hazırlanmış cetvellerle ölçen özel kurumlar bulunmaktadır. Evde boy ölçmeye karar verdiyseniz eğer, çocuğu bir masanın üstüne yatırın. Ayak tabanı ve baş kısmına ya kitap ya da mukavva koyun. Çocuğun dizlerinden hafifçe bastırarak ayak tabanı zemin ile 90 derecede duracak şekilde mezru vasıtasıyla ölçülebilir. Kilo ölçümü yaparken ise; hassas ve dikkatli bir ölçüm yapmak için bebekteki toka, ayakkabı, kundak vb. gibi ölçüme etki edecek eşyaları çıkartmalısınız. Baş ölçümünde de bebeğin başının arka ve alt kısmında bulunan en çıkıntılı nokta ile alın ortasında kaşlar arasındaki çıkıntı arası mezür ile ölçülür. Tüm bunların sonucunda bebeğinizin dengeli gelişimini takip edebilirsiniz. Unutmayın, anormal bir durum karşısında doktora başvurmanız gerekiyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli