content_copy
Persentil Tablosu Hesaplama

Sıradaki içerik:

Persentil Tablosu Hesaplama

e
sv

Karma Aşı Ne Zaman Yapılır

52 okunma — 10 Temmuz 2022 10:22
Karma aşı ne zaman yapılır

Karma aşı ne zaman yapılır sorusu yeni bebek sahibi olan anne babaların merak ettiği bir konudur. Bebekler doğduklarından itibaren daha hastaneden çıkmadan bazı aşılar yapılır ve belirli bir zamana kadar da aşı uygulaması devam eder. Bu aşılar, bebeklerin bazı hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve yakalanılan diğer hastalıkların hafif atlatılmasını sağlar. Bu nedenle bebekler için aşı takvimi hazırlanmıştır ve bu takvime uyulması gerekmektedir. Karma aşı ne zaman yapılır ve karma aşı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Karma Aşı                                   

Karma aşı yapılma sebebi difteri, tetanoz, çocuk felci, zatürre ve ortakulak iltihabı gibi ciddi hastalıklara sebep olan bir bakteriye karşı koruma sağlamaktır. Karma aşının yapılmaması durumunda bebek bu hastalıklardan birine yakalanabilir ve sakatlık ya da ölüm gibi sonuçlar doğabilir. Bu beş ciddi hastalıktan korunma sağlaması sebebiyle 5’li karma aşı olarak da geçmektedir. Belirli aylarda ve dört doz olarak uygulanmaktadır.

Karma Aşı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Karma aşı ne zaman yapılır, karma aşının ilk dozu bebek 2. ayının içindeyken yapılmaktadır. Daha sonra sırasıyla ikinci ve üçüncü dozu 4. ay ve 6. ayın içindeyken yapılmaktadır. Son dozu ise bebek 18. ayın içindeyken yapılmalıdır. Bu şekilde karma aşının 4 dozu uygulanır ve hastalıklara karşı koruma sağlar.

Karma aşı ne zaman yapılır 2
Karma aşı ne zaman yapılır

Karma Aşı Sonrası

Karma aşı sonrası yan etkiler olabilmektedir. Bunlar yoğun yan etkiler değildir. Aşının yapıldığı yerde hafif kızarıklık ve ağrı, ateş ve huzursuzluk olabilmektedir. Bu yan etkiler çoğunlukla 3 ya da 4 gün içerisinde geçer. Geçmemesi veya farklı belirtiler görülmesi durumunda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Genellikle bebek 2 yaşına gelene kadar tüm aşılar bacaktan yapılır, 2 yaş sonrasında ise aşılar koldan yapılabilir.

Karma aşının ne olduğundan, hangi hastalıklara karşı önlem amaçlı geliştirildiğinden, karma aşı ne zaman yapılır ve aşı sonrası yan etkilerden bahsettik. Aşılar bebeğinizin sağlığı için önemlidir ve yapılmayan her aşının çok ciddi sonuçları olabilmektedir. Bu nedenle bebeklerinizin aşı takvimine uymanız, eksik dozu olmadan her aşıyı yaptırmanız önem arz etmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli