content_copy
Karma Aşı Ne Zaman Yapılır

Sıradaki içerik:

Karma Aşı Ne Zaman Yapılır

e
sv

Bebeklerde Hepatit B Aşısı Ne Zaman Yapılır?

43 okunma — 12 Temmuz 2022 21:54
bebeklerde hepatit b aşısı ne zaman yapılır

Bebeklerde hepatit B aşısı, bebeğe uygulanan ilk aşıdır. Bebekler doğduktan sonra bir süre hastanede kalır. Taburcu edilmeden önce Hepatit B aşısının ilk dozu uygulanır. Daha sonra bebeklerde hepatit B aşısı tekrar dozları yapılmalıdır. Hepatit B virüsü, karaciğerde iltihaplanmaya neden olan ve ciddi oranda bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle yapılması zorunlu olan aşılar içerisinde yer alır.

Hepatit B Aşısı

Hepatit B virüsü, HBV olarak da adlandırılan, insandan insana bulaşan bir virüstür. Vücut sıvıları yoluyla bulaştığı gibi gebelikte bebeğe bulaşma riski de vardır. Kronik olan bulaşıcı hastalık, tehlikeli ve ölüme sebebiyet veren bir virüs olarak bilinir. Bu nedenle dünyanın birçok ülkesinde bebeklere hepatit B aşısı doğar doğmaz uygulanır.

Kan alma, sıvı tüketimi veya ilaç kullanımı yoluyla bulaşma riski çok yüksektir. Aşı yapılmadığı sürece bebeği bu hastalıktan korumak zor olabilir. Karaciğer iltihaplanması, karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri hastalıklarına yol açmaktadır. Hepatit B hastalığı ile mücadele etmek için geliştirilen aşıların koruyuculuğu yüksektir.

Hepatit B Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Bebeklerde hepatit B aşısı üç kez uygulanır. İlk dozu, hastaneden taburcu olmadan önce sağlık personelleri tarafından yapılacaktır. İkinci dozunun yapılması için bebeğin 1 aylık olması beklenir. Günümüzde sağlık kuruluşları, aşı yaşı gelen bebeklerin ailelerini bilgilendirmektedir. Aşı yaptırmak için 1 ayı dolduran bebeklere sağlık ocaklarında ve hastanelerde aşı uygulanmaktadır.

Hepatit B aşısı 3. Dozu ise bebeğiniz 6 aylık olduğunda uygulanır. Sağlık kurumlarında aşısını günü geldiğinde ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Diğer rutin aşılar gibi çocukluk döneminde devam dozu yapılan bir aşı değildir. İlk 6 ay içerisinde 3 dozu da yapılır ve daha sonra aşı yapılmaz.

Hepatit B Aşısı Kaç Kez Yapılır?

Hepatit B aşısı, karaciğer hastalıklarına neden olan HBV virüsünden korunmak için yapılan bir aşıdır. Bu aşı, bebeklik döneminde yapılır ve çocukluk döneminde tekrarlanmaz. Toplamda 3 dozu vardır. Bebeklerde hepatit B aşısı ilk dozu doğumdan sonra, ikinci dozu 1 aylıkken, üçüncü dozu ise 6 aylıkken yapılır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli