content_copy
Hamilelikte Epilasyon Aleti Kullanılır Mı?

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Epilasyon Aleti Kullanılır Mı?

e
sv

Erken Doğan Bebekler Yaşıtlarını Ne Zaman Yakalar?

47 okunma — 06 Temmuz 2022 17:29
Erken Doğan Bebekler Yaşıtlarını Ne Zaman Yakalar?
Erken Doğan Bebekler Yaşıtlarını Ne Zaman Yakalar?

Erken doğan bebekler, yaşayabilecekleri hassasiyet ve sağlık sorunlarından dolayı yaşıtlarından farklıdır. Kadın doğum uzmanları, prematüre bebeklerin 3 yaşına geldiğinde yaşıtları ile aynı sağlık düzeyine geleceğini ifade etmektedir. Erken doğan bebekler, ciddi bir sağlık sorununa sahip değilse 2-3 yaşlarında yaşıtları ile aynı gelişimleri kaydetmeye başlar.

Prematüre Bebeklerin Ne Gibi Sorunları Olabilir?

Erken doğum, bebeklerin fiziksel gelişimlerini tamamlamadan dünyaya gelmesi durumudur. Prematüre bebek olarak adlandırılan erken doğum bebekleri, yaşıtlarına göre farklı özelliklere sahiplerdir. Erken doğumda görülebilecek komplikasyonlar şunlardır:

  • Beyin kanaması
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
  • Sindirim sistemi hastalıkları
  • Solunum hastalıkları
  • Emzirmeye hazır olmama
  • Zayıflık
  • Sarılık

Solunum güçlüğü, yaygın olarak görülen bir komplikasyondur ve tedavisi mümkündür. Ortalama 3-5 gün içerisinde solunum cihazlarına bağlı kalırlar ve iyileşme sağlanır. Farklı bir akciğer rahatsızlığı görüldüğünde ise tedavi süreci uzayabilir. Zayıflık, sindirim sistemi gibi hastalıklar da tedavi edilmesi mümkün olan sağlık sorunlarıdır.

Erken Doğan Bebekler Ne Zaman Gelişir?

Erken doğan bebekler, yaşıtlarına göre daha geç gelişim gösterirler. Prematüre bebek sahibi olan ailelerin, bebeklerinin gelişimi konusunda sabırlı olması gerekir. Prematüre bebeklerde sağlık sorunları görülüyorsa, tedavi süreci gelişim süresini uzatır. Ancak sağlıklı olan bebekler, ek gıdalarla kısa sürede toplanır ve bağışıklık sistemi güçlendirilir. Prematüre bebekler genellikle yeni doğduklarında emzirilmez. Mama takviyesi, zayıflık sorununu kısa sürede ortadan kaldırır.

Erken doğan bebeklerin gelişimlerini tamamlaması için 2-3 yaşını beklemek gerekmektedir. Uzmanların yorumlarına göre 3 yaşına gelen bebek, yaşıtları ile aynı gelişim seviyesine ulaşır. Yürüme, konuşma gibi fiziksel aktivitelerinin daha geç olması, nadir görülen durumlardır. Dikkat eksikliği ise erken doğan bebeklerde daha sık görülen bir sorundur.

Erken Doğan Bebeklerde Nelere Dikkat Edilmeli?

Erken doğan bebeklerde ilk günler solunum sorunu yaşanabilir. Doğduğunda fark edilmeyen ancak zamanla ortaya çıkabilecek komplikasyonlar vardır. Bebeğin, doktorların tavsiye ettiği süre boyunca hastanede kalması oldukça önemlidir. Bunun dışında sağlık kontrolleri aksatılmamalı, beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Erken doğan bebekler, bağışıklık sistemi zayıf olduğu için ek takviye alarak gelişebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli