content_copy
Doğum Sonrası Karın Egzersizlerine Ne Zaman Başlanmalı?

Sıradaki içerik:

Doğum Sonrası Karın Egzersizlerine Ne Zaman Başlanmalı?

e
sv

Bebeklerde Difteri- Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

65 okunma — 30 Haziran 2022 19:32
bebeklerde difteti tetanoz aşısı ne zaman yapılır

Bebeklerde Difteri- Tetanoz aşısı ne zaman yapılır sorusuna cevap verirken genel olarak bu hastalık ve onun aşısı hakkında bilgi verilmelidir. Bu hastalık hakkında bilinçlendirme yapıldıktan sonra aşının gerekliliğini anlayacaksınız. Bebeklerde Difteri- Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır diye sorduğunuzda metnin devamında cevap alacaksınız.,

Difteri-Tetanoz nedir?

Bebeklerde Difteri-Tetanoz aşısı yapmadan önce bu hastalığın ne olduğunu bilmek gerekir. Tetanoz Yunanca kökenli bir kelimedir ve kasılma anlamına gelir ‘clostridium tetani’ isimli bakteri tarafından ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık, kasların ağrılı şekilde kasılmaya sebep olur. Tetanos ağzı açamama, yutma ve nefes almada zorluk çekme gibi sorunlara ve hatta ölüme yol açabilir. Difteri ise nefes darlığına, kalp yetmezliğine, felce ve hatta ölüme yol açabilir.

Bu bakteri doğada yaygındır ve çeşitli hayvanların bağırsak florasında bulunur ve o sayede gübrelerle toprağa karışıp doğada var olurlar. Bu yüzden bebeklerde Difteri-Tetanoz aşı uygulaması önemlidir.

Difteri-Tetanoz aşısı

Bebeklik ve çocukluk döneminde yapılan Difteri-Tetanoz aşısı, bacaktan kas içine yapılır ama ergen ve erişkinlerde bu aşı yapılmaktadır. Çocukluk aşılamaları yapılmış olan erişkinlerde bu aşı 10 yılda bir hatırlatma dozu olarak tekrar yapılmaktadır. Bebeklerde Difteri- Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır sorusuna gelince; Boğmaca, Difteri ve Tetanoz aşıları, karma aşı içinde 2, 4, 6, 18. aylarda yapılır ve 4-6 yaş arasında aşı tekrarlanır. Bunun dışında bazı gerekli durumlarda mesela doz eksiği bulunanlar veya aşı olduğundan emin olmayanlar ve bazı özel mesleklerde çalışanlar da aşı olmalıdırlar. Riskli sayılabilecek yaralanmalar olduğunda ise kişinin yaptırdığı son dozdan 5 sene geçmediyse sadece yaranın iyileşmesi için tedavi uygulanır.

Tabii her aşı gibi bu aşının da yan etkileri vardır. Aşı sonrası görülen yan etkiler; yüksek ateş, aşılanan bölgede şişlik, kızarıklık ve ağrı olmaktadır ve bunların yanı sıra iştah kaybı ve halsizlik de görülebilir. Bebeklerde Difteri- Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır hakkında gerekli bilgileri verdikten sonra bu aşının önemi ve gerekliliğine tekrar değinmek gerekmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli